Praca we własnym domu to marzenie wielu osób. Dzisiaj coraz częściej staje się ono rzeczywistością i pojawia się dylemat, w jaki sposób zaprojektować domowe biuro, aby było naprawdę funkcjonalne. Przedstawiamy kilka podpowiedzi, które ułatwią aranżację domowego miejsca pracy.

Absolutne minimum. Wydzielony kąt i biurko do pracy

Jeżeli nie posiadamy pomieszczenia, które moglibyśmy przeznaczyć na wykonywanie zawodowych obowiązków w domu, najlepszym rozwiązaniem może okazać się wydzielenie specjalnego kącika do pracy. Wiele nie trzeba. Podstawą jest odpowiednio dobrane biurko oraz krzesło. Mając swoje miejsce do pracy, będziemy pracowali bardziej efektywnie, niż np. przy stole w jadalni lub z laptopem na kanapie. Biurko powinno posiadać na tyle dużą powierzchnię, aby oprócz monitora mogły się na nim znaleźć potrzebne dokumenty czy książki. Niezwykle istotne jest odpowiednie nasłonecznienie tego miejsca. Najbardziej optymalne ustawienie biurka, to bokiem do okna. W ten sposób zapewniamy sobie dostęp do światła dziennego, a jednocześnie zapobiegamy odbijaniu się światła od ekranu komputera, co może być niezwykle uciążliwe. Miejsce do pracy powinno dopełnić ergonomiczne krzesło, najlepiej fotel obrotowy, który sprawi, że nawet długa praca w pozycji siedzącej nie będzie powodowała problemów z kręgosłupem.

Bez komputera ani rusz!

Praca w domu to najczęściej praca przy komputerze o charakterze zdalnym. Odpowiedni monitor jest, więc niezbędny. Ma tę przewagę nad laptopem, że jego ekran jest większy, a obraz dużo bardziej wyraźny. Nie męczymy dzięki temu naszych oczu. Praca przy monitorze pozwala również na prawidłową postawę ciała. Ekran laptopa z oczywistych przyczyn znajduje się zazwyczaj poniżej linii naszego wzroku. Tymczasem monitor może być ustawiony na równi z nimi. Pracując przy monitorze trzymamy, zatem prosto uniesioną głowę, nie garbimy się. Na blacie biurka powinien znaleźć się jedynie monitor komputera. Jeżeli potrzebujemy dodatkowych urządzeń takich, jak drukarka czy skaner wydzielmy dla nich miejsce przy biurku np. w postaci dodatkowego stoliczka. Wszystko będziemy mieć pod ręką, a nie zagracimy niepotrzebnie powierzchni biurka.

O harmonii na biurku

Nie przypadkowo wspominamy o niezagracaniu blatu biurka. Niepotrzebne detale mogą nas tylko rozpraszać i wcale nie sprzyjają efektywnej pracy. Niektórzy umieszczają na biurko wszystko, co tylko może okazać się przydatne w trakcie pracy. W efekcie nie mają miejsca np. na otwarcie teczki z dokumentami. O wiele lepszym rozwiązaniem jest mały kontenerek pod biurko z odpowiednimi przegródkami, który pozwoli na właściwą organizację akcesoriów biurowych. Nie zapominajmy również o dobrej energii w trakcie pracy. Może ją zapewnić zdjęcie ukochanych osób, tabliczka z motywującym hasłem, czy żywa roślina w doniczce. Dzięki takim detalom, nasz kącik do pracy z całą pewnością nabierze bardziej indywidualnego charakteru. 

 

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *