Często wydaje nam się, że nasz kręgosłup najlepiej odpoczywa i regeneruje się w pozycji leżącej czy siedzącej. Nic bardziej mylnego. Jesteśmy istotami mobilnymi. Godziny spędzone w pracy, przy biurku to dla naszego kręgosłupa ogromne obciążenie. Właśnie ze względu na zdrowie i uniknięcie dolegliwości takich, jak bóle kręgosłupa, mięśni, karku czy głowy, powinniśmy wybrać odpowiedni fotel biurowy. Mamy ułatwione zadanie, gdyż producenci mebli biurowych proponują nam dziś wyjątkowo ergonomiczne rozwiązania. Konstrukcja foteli biurowych pozwala na fantastyczne odciążenie kręgosłupa i zapewnienie nam optymalnej pozycji zarówno w trakcie pracy, jak i podczas krótkich chwil relaksu.

Co decyduje o ergonomii fotela biurowego?

Ergonomiczny fotel powinien uwzględniać budowę naszego ciała oraz wzrost. Istnieje cała gama foteli, które dzięki regulacji poszczególnych elementów, można z łatwością dostosować do indywidualnych potrzeb użytkownika. Ergonomia oznacza właściwą wysokość, głębokość oraz szerokość siedziska, kąt pochylenia oparcia, wysokość oraz odległość między podłokietnikami. Przede wszystkim jednak ergonomia to właściwie wyprofilowanie fotele, a zwłaszcza oparcia. Oparcie musi posiadać kształt, który idealnie dopasowuje się do krzywizn fizjologicznych ciała. Szczególnie istotne jest uwypuklenie na wysokości odcinka lędźwiowego. Dzięki niemu nasz kręgosłup w pozycji siedzącej przyjmuje kształt litery „S”.

Kupując fortel biurowy zwracajmy szczególną uwagę na to, czy posiada mechanizm tzw. aktywnego siedzenia. W takim fotelu każda nasza zmiana pozycji spowoduje, że siedzisko oraz oparcie będą aktywnie podążać za naszym ciałem. Jest to niesłychanie korzystne dla kręgosłupa, zwłaszcza w sytuacji wielogodzinnej pracy siedzącej.

Funkcjonalny fotel biurowy posiada bardzo szeroki zakres regulacji. Jego dopasowanie do proporcji i wymiarów ciała nie sprawia, więc żadnych trudności. Niezwykle ważna jest stabilność fotela, którą zapewnia przede wszystkim właściwa podstawa. Najlepsze są podstawy pięcioramienne posiadające możliwość blokady mechanizmu jezdnego.

Jakie czynniki są ważne przy wyborze fotela biurowego?

Dobry fotel biurowy w żadnym wypadku nie powinien ograniczać ruchu naszych ramion. Kupując fotel dobrze jest, zatem po prostu w nim usiąść i sprawdzić czy posiadamy pełną swobodę ruchów. Powierzchnia siedziska powinna być płaska z tym, że przednia część musi delikatnie odchylać się w stronę tyłu. Istnieje również zalecana szerokość i głębokość siedziska. Jest to 40 cm. Wysokość oparcia z kolei to 55 do 60 cm. Dobrze jest wybierać fotele wyposażone w podłokietniki. Jeżeli dużo pracujemy przy biurku, to z pewnością szybko docenimy to rozwiązanie. Podparcie ramion jest, bowiem niezwykle ważne dla odciążenia kręgosłupa i mięśni. W celu podniesienia naszej mobilności w trakcie siedzenia, powinniśmy wybrać model krzesła, które obraca się o 360 stopni dookoła własnej osi. Odpowiednio dobrany fotel z pewnością pozwoli nam zadbać o zdrowie kręgosłupa i dobre samopoczucie w trakcie pracy, co z kolei podniesie naszą wydajność. 

 

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *