Ergonomiczne, funkcjonalne, zapewniające niesamowity komfort oraz posiadające nowoczesny i ciekawy design. Współczesne krzesła biurowe z pewnością odbiegają od standardów, które obowiązywały w polskich biurach jeszcze kilka lat temu. Wydaje się, że zarówno pracodawcy, jak i pracownicy zauważyli wreszcie, jak ogromny wpływ ma wybór odpowiedniego krzesła czy fotela biurowego na stan naszych kręgosłupów oraz efektywność pracy. Liczba oferowanych modeli foteli biurowych może dziś zadziwiać.

Właściciele sklepów meblowych, zwłaszcza tych oferujących przede wszystkim wyposażenie biur, mogą być zachwyceni. Tym bardziej, że krzesło to jeden z tych rodzajów mebli, które w biurach zużywają się dosyć szybko. Jest bowiem bardzo intensywnie użytkowany. Przy biurku spędzamy przecież obecnie zdecydowaną większość naszego czasu pracy. Ślady zniszczenia i eksploatacji, bez względu na to z jak wysokiej jakości meblem mamy do czynienia, są właściwie nieuniknione. Po jakimś czasie konieczna staje się wymiana zużytego fotela na nowy.

Dlaczego wybór odpowiedniego fotela biurowego jest tak ważny? Z kilku przyczyn. Spędzając w nim wiele godzin, oczekujemy przede wszystkim komfortu. Jednak równie istotny może okazać się wpływ krzesła biurowego na nasze zdrowie. Dobry fotel ma zapewnić odpowiednie podparcie naszemu kręgosłupowi i sprawić, że w automatyczny sposób nasze ciało będzie przyjmowało optymalną pozycję litery „S”. Z tego powodu ergonomiczne fotele posiadają specjalne uwypuklenie na odcinku lędźwiowo – krzyżowym kręgosłupa. Odciążenie kręgosłupa to jedno, ale równie ważne jest również odciążenie mięśni, które w niewygodnej pozycji niepotrzebnie napinają się. Kupując krzesło należy, zatem zwracać uwagę na jego właściwe wyprofilowanie.

Siedzisko nie powinno być zbyt miękkie, gdyż wówczas będziemy się w fotelu zapadać. Nie może być też za twarde, bo będzie nam po prostu niewygodnie. Dosyć istotna jest jego głębokość. Dobrze dobrane siedzisko powinno sięgać do ok. ¾ długości ud. Nie powoduje wówczas ucisku na nogi.

Wysokość fotela musi być regulowana. Pozwala to na dopasowanie konkretnego modelu do wzrostu jego użytkownika. Pamiętajmy również o tym, że wysokość krzesła uzależniona jest również od wysokości biurka. Regulacji powinny podlegać także inne elementy fotela biurowego. Im większy jest zakres możliwości regulacji, tym lepiej. Nowoczesne modele krzeseł posiadają dziś regulowane podłokietniki oraz zagłówki. Możliwa jest nawet regulacja głębokości siedziska. Te funkcje okazują się niekiedy bardzo przydatne. Jeżeli nam na nich zależy, powinniśmy sprawdzić, czy posiada je wybrany przez nas model krzesła. Nie są one, bowiem jeszcze standardem, mimo, że stanowią ogromne udogodnienie dla użytkowników. 

 

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *