Współczesny człowiek przestaje być istotą mobilną, zmieniając się w coraz większym stopniu w istotę siedzącą. Tymczasem nasz kręgosłup krzyczy o pomoc. Wiele godzin pracy spędzonych za biurkiem, kompletny brak ruchu i relaks na kanapie przed telewizorem. Nic dziwnego, że tak wiele osób cierpi na rozmaite schorzenia kręgosłupa i problemy związane z długotrwałą pozycją siedzącą takie, jak bóle mięśni, karku, głowy oraz ogólne zmęczenie. Co możemy zrobić, aby przynieść ulgę kręgosłupowi? Pierwszym krokiem powinien być zakup odpowiedniego krzesła do pracy. Oto czynniki, którymi należy się przy tym wyborze kierować:

Kształt i budowa, czyli o ergonomii krzesła obrotowego

Nieprawidłowe ułożenie ciała w trakcie pozycji siedzącej powoduje wszystkie wymienione dolegliwości. Dlatego dobry, czyli ergonomiczny fotel obrotowy powinien zapewniać jak najbardziej optymalne ułożenie ciała. Eksperci podpowiadają, że kręgosłup najlepiej czuje się i jest najmniej obciążony, gdy przyjmie kształt litery „S”. Fotel ergonomiczny powinien, więc posiadać właściwie wyprofilowane oparcie. Szczególnie ważne jest uwypuklenie na odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. Oparcie powinno solidnie podpierać nasze plecy przynajmniej do wysokości łopatek.

Zawracajmy uwagę na szerokość i głębokość siedziska. Idealnie dopasowane, podpiera około ¾ długości ud, nie powodując na nie nacisku i nie utrudniając przepływu krwi. Szerokość fotela jest ważna zwłaszcza dla osób z nadwagą. Niestety producenci krzeseł często nie uwzględniają potrzeb osób z dodatkowymi kilogramami, a ich fotele obrotowe przeznaczone są raczej dla osób szczupłych.

Dosyć istotnym elementem krzesła są podłokietniki, stanowiące najlepsze podparcie ramion. Wiele osób omija szerokim łukiem fotele z podłokietnikami, gdyż uważa, że element ten ogranicza nasze ruchy. Tymczasem to ogromny błąd. Podłokietniki stanowią doskonałe podparcie dla naszych ramion, a więc dodatkowo odciążają kręgosłup. Naprawdę warto zainwestować w fotel z podłokietnikami. Jest nieoceniony podczas długotrwałej pracy siedzącej.

Stabilność i regulacja

Dobry fotel obrotowy powinien być stabilny. Gwarancją stabilności jest solidna podstawa, najlepiej pięcioramienna. W przypadku wyposażenia fotela w mechanizm jezdny ważne jest to, aby kółka posiadały blokadę. Kółka zapewniają większą mobilność krzesła biurowego, co ma znaczenie, gdy np. pracujemy przy dwóch biurkach, a po zablokowaniu fotel nie przesuwa się.

W nowoczesnych fotelach występują bardzo duże możliwości regulacji. Praktycznie każdy element można ustawić do pożądanej pozycji. Najczęściej regulacji podlega wysokość oparcia oraz kąt jego odchylenia i jest to absolutne minimum. W niektórych modelach możemy regulować również wysokość i głębokość siedziska, zagłówek, szerokość siedziska oraz podłokietniki. Co więcej, został stworzony specjalny mechanizm synchro, który pozwala na automatyczne i synchroniczne ustawienie oparcia i siedziska. Dzięki możliwościom regulacji z łatwością dopasujemy fotel do swoich indywidualnych potrzeb, wzrostu czy sylwetki. 

 

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *