Praca biurowa wymaga od nas niestety nieustannej pozycji siedzącej. Dlatego tak ważny jest przemyślany wybór fotela biurowego. Dzięki temu unikniemy dolegliwości, które bardzo często są wynikiem pracy przy biurku. Są to nie tylko problemy z kręgosłupem, ale również bóle karku, głowy, kolan oraz łydek, ogólne złe samopoczucie i problemy z koncentracją. Poszukując idealnego fotela biurowego, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka jego podstawowych cech.

Dobry fotel biurowy to z pewnością taki, który zapewnia jak najszersze możliwości regulacji. Do standardu należy już z pewnością regulacja pionowa, a więc ustawienie wysokości siedziska oraz oparcia. Absolutnym minimum jest również regulowany kąt odchylenia oparcia. Jednak nowsze modele foteli pozwolą nam na o wiele więcej np. regulację głębokości siedziska, wysokości zagłówka czy odpowiednie ustawienie podłokietników.

Bardzo ważnym kryterium wyboru fotela jest jego stabilność. Tutaj wiele zależy od solidnej, najlepiej pięcioramiennej podstawy. Możemy wybrać fotel obrotowy na stopkach, jednak więcej osób decyduje się na fotel na kółkach, zapewniający większą mobilność w trakcie pracy. Warto pomyśleć o tym, aby mechanizm jezdny posiadał możliwość blokady kółek.

Najważniejszym elementem fotela biurowego jest ergonomiczne oparcie, stanowiące doskonałe wsparcie zarówno dla odcinka lędźwiowego kręgosłupa, jak i łopatek. Oparcie powinno być, zatem właściwie wyprofilowane i dopasowane do naszego wzrostu. Niezwykle istotna jest jego wypukły odcinek, który musi się znajdować na odcinku lędźwiowo – krzyżowym kręgosłupa.

Kolejna ważna część fotela to siedzisko, które powinno posiadać płaską powierzchnię oraz zaokrąglone krawędzie. Optymalna szerokość i głębokość siedziska to 40 cm. Najlepszym wyborem będzie fotel posiadający siedzisko z możliwością regulacji góra – dół.

Podłokietniki w fotelu biurowym dają podparcie przedramionom, a dzięki temu zmniejszają obciążenie nadgarstków. Podczas pisania na klawiaturze są nieocenione. Warto zwrócić uwagę, czy podłokietniki dają możliwość regulacji ich wysokości oraz odległości między nimi. Regulując odległość między podłokietnikami możemy o kilka centymetrów zmniejszyć lub zwiększyć szerokość fotela.

Nowoczesne fotele biurowe wyposażone są w mechanizm pozwalający na tzw. dynamiczne siedzenie. Co to oznacza w praktyce? Przy każdej zmianie pozycji ciała, oparcie oraz siedzisko aktywnie podążają za naszym ciałem, dopasowując się automatycznie do jego ułożenia. Jest to niezwykle ważne, gdy pracujemy przy biurku naprawdę długo. Wówczas każda zmiana pozycji jest dla naszego kręgosłupa na wagę złota. Amortyzator z kolei zapewnia płynną regulację wysokości siedziska. Podnosząc krzesło nie odczujemy nieprzyjemnego wstrząsu.

Na poszukiwania idealnego fotela warto poświęcić trochę czasu. Producenci mebli biurowych posiadają dziś w swojej ofercie bardzo szeroki wybór ergonomicznych krzeseł. Gdy już wybierzemy te o odpowiednich parametrach technicznych, możemy skupić się na ich estetycznej stronie.

 

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *