Zaprojektowanie funkcjonalnej i estetycznej przestrzeni biurowej na miarę dzisiejszych czasów wcale nie należy do najłatwiejszych zadań. Jeżeli tematyka aranżacji wnętrz jest nam, więc zupełnie obca, warto zatrudnić specjalistę, który wie, co w trawie piszczy. Oczywiście musi wykazać się on sporym zaangażowaniem, aby uwzględnić w projekcie nie tylko swoje własne pomysły i rozwiązania, ale również potrzeby i oczekiwania klienta.

Co psychologia ma wspólnego z aranżacją biura?

Biuro to przede wszystkim miejsce pracy. Należy jednak pamiętać jednak o tym, że o samopoczuciu, a co za tym idzie również wydajności decyduje w dużym stopniu nasze otoczenie. Są wnętrza, które sprzyjają pracy w skupieniu. Są również przestrzenie, które wzmacniają naszą kreatywność i wyzwalają twórcze pomysły. Jedno jest pewne. Czując się komfortowo w miejscu pracy, możemy pracować bardziej efektywnie. Nie można zapominać jeszcze o dwóch kwestiach. Dominujący jeszcze kilka lat temu model ośmiogodzinnej pracy siedzącej uległ drastycznym zmianom. Zdarza się, że to w biurze właśnie spędzamy ogromną część swojego czasu. Warto więc, aby pomieszczenia biurowe sprzyjały również chwilom relaksu i wypoczynku. Wygląd biura jest także swego rodzaju wizytówką firmy. Bardzo często pojawiają się tu przecież klienci. Biuro powinno zrobić na nich jak najlepsze wrażenie. Nie może ich przytłaczać, ani odstraszać.

Wygoda i funkcjonalność biura

Nudne biurowe meble zastępowane są dziś przez bardzo komfortowe, wygodne, modułowe zestawy. Można dzięki nim nadać przestrzeni ciekawego i zdecydowanie bardziej indywidualnego charakteru. Jednak nie dajmy się zwieźć na manowce. Pierwszym kryterium, na które powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze mebli biurowych jest komfort ich użytkowania. Oryginalne formy z pewnością przyciągają uwagę, jednak nie zawsze bywają funkcjonalne. A przecież chodzi o to, aby mebel biurowy dobrze wypełniał swoje podstawowe zadania.

Trochę inspiracji

Projektanci wnętrz aranżując przestrzenie biurowe czerpią inspirację z rozmaitych źródeł jednym z nich są kierunki w kulturze i sztuce. Bardzo popularny stał się pop art. W związku z tym w biurach pojawiła się jednorodna kolorystyka wzbogacona niezwykłą różnorodnością kształtów i form. Do aranżacji wykorzystywane są różne elementy kultury popularnej. Najlepszym przykładem jest plakat. Wizerunki postaci związanych z filmem czy muzyką zdobią, więc ściany wielu niesztampowych biur.

Popularność zdobył też styl naturalny nawiązujący nieco do ekologii. Tutaj dominują bardzo proste, a zarazem funkcjonalne rozwiązania. Nie ma zbyt wielu elementów o charakterze dekoracyjnym. Przeważają barwy ziemi: beże, brązy, ecru, szarości. Do takiego pomieszczenia biurowego pasowała będzie z pewnością duża donica z żywą, zieloną rośliną czy drewniane elementy wykończenia.

Na przeciwnym biegunie znajduje się styl industrialny, cechujący się ogromną prostotą i minimalizmem. Wnętrze przypomina nieco przemysłową halę. Charakterystyczne są dla niego np. niezamaskowane rury, ściany z cegły czy podłogi z desek. Takie biuro jest z pewnością oryginalne i dosyć specyficzne. 

 

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *