O tym, jak ważna jest aranżacja miejsca pracy nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Wpływa ona zdecydowanie na atmosferę i samopoczucie pracowników. Szaro-bure przestrzenie biurowe wypełnione nudnymi meblami odchodzą w przeszłość. Współczesne biuro ma inspirować, pobudzać pracowników do kreatywności i być najlepszą wizytówką firmy. Jakie trendy dominują w urządzaniu wnętrz?

Projektowanie miejsca pracy opiera się dzisiaj przede wszystkim na bardzo indywidualnym podejściu do potrzeb pracownika. Niezwykle ważne stały się takie kwestie, jak mobilność, elastyczność oraz funkcjonalność. Dominuje bardzo nowoczesna estetyka.

Okazuje się, że zaledwie 39 % pracowników biurowych pracuje korzystając stale tylko z jednego biurka. Co więcej, przestaje obowiązywać klasyczny model ośmiogodzinnej pracy. Biuro staje się miejscem, w którym spędzamy niekiedy więcej czasu, niż w naszym własnym domu. Wraz ze zmianą charakteru pracy musiały nastąpić zmiany w tworzeniu przestrzeni biurowych. Projektanci kreując od podstaw nowe miejsca pracy uwzględniają trendy, które kształtują współczesny biznes. Nie mogą wręcz zapominać o takich zagadnieniach jak łączność, outsourcing czy ekologia. W projektach biur powinny być odzwierciedlone zarówno potrzeby pracowników, jak i specyfika samej firmy.

Do najważniejszych trendów współczesnej aranżacji biur należy właśnie nastawienie na pracownika oraz jego styl pracy. Zakłada się, że pracownik powinien mieć możliwość swobodnej aranżacji własnego środowiska pracy. Bardzo popularne stały się, więc takie rozwiązania, jak mobilne biurka z możliwością regulacji wysokości czy modułowe systemy siedzeniowe. Dzięki nim pracownik może sam zadecydować, gdzie chce w danym momencie wykonywać swoje obowiązki.

Za takim podejściem musiało pójść tworzenie biur wielkopowierzchniowych, czyli tzw. open space. Takie otwarte i przejrzyste przestrzenie dają ogromną szansę na łatwe przearanżowanie. Problem hałasu, który jeszcze do niedawna był największą bolączką pracowników pracujących w open space’ach, obecnie został praktycznie wyeliminowany. Pojawiły się, bowiem nowoczesne rozwiązania akustyczne np. panele akustyczne, systemy ścianek działowych czy zestawy wysokich sof. Wszystko to sprzyja komfortowej i efektywnej pracy. Z pewnością coraz rzadziej będziemy spotykać w biurach tradycyjny podział przestrzeni na pokoje.

Kolejny dominujący trend w aranżacji przestrzeni biurowej to minimalizm. Oszczędne formy, proste, ale nowoczesne meble, kompletny brak efektu zagracenia wnętrz. We współczesnych biurach nie potrzebujemy już tak wiele miejsca. Zaczęły znikać wszechobecne do niedawna teczki z dokumentami i segregatory. Mamy przecież do dyspozycji systemy elektronicznego archiwizowania. Regały wypełnione dokumentami wypierane są, więc przez twarde dyski naszych komputerów.

 

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *