Godziny spędzone przy biurku dają rezultat w postaci różnego rodzaju dolegliwości. Ból kręgosłupa jest tylko jedną z nich. Bardzo często towarzyszą mu również bóle mięsni, głowy, karku oraz ogólne złe samopoczucie i nieustanne zmęczenie. Nie jesteśmy, jako jednostki z natury mobilne, przyzwyczajeni do tak długiej pracy siedzącej, a nasz organizm nie jest do niej przystosowany. Istnieje jednak sposób na skuteczne zapobieganie tego typu problemom. Jest nim zakup odpowiedniego krzesła obrotowego. I tu pojawia się pytanie: jakimi kryteriami kierować się dokonując wyboru siedziska?

Nie design, a kształt i budowa krzesła

Kupując krzesło bardzo często bierzemy pod uwagę jego walory estetyczne. Tymczasem zdecydowanie większą wagę powinniśmy przywiązywać do jego ergonomii. Kształt i budowa krzesła powinna umożliwiać naszemu kręgosłupowi przyjęcie optymalnej dla niego pozycji w kształt litery „S”. Kluczową kwestią jest odpowiednie podparcie. Bez tego najpiękniejsze krzesło, nadaje się jedynie do wyrzucenia. Wbrew pozorom, w trakcie siedzenia nasze mięśnie wykonują sporą pracę. Nieprawidłowa pozycja ciała jest, więc niekorzystna nie tylko dla naszego kręgosłupa, ale również dla mięśni. Prowadzi, bowiem do ich niepotrzebnego napięcia.

Przy zakupie krzesła zwróćmy uwagę na solidną oraz stabilną podstawę. Najlepsze są podstawy pięcioramienne. Jeżeli krzesło wyposażone jest w kółka, powinny one posiadać mechanizm samohamowania. Bardzo ważna jest głębokość siedziska. Powinno ono zapewniać podparcie około ¾ długości ud. Nie powoduje wówczas ucisku, który hamuje przepływ krwi. Siedzisko musi mieć również odpowiednią szerokość. Natomiast oparcie powinno być na tyle wysokie, aby podeprzeć nasze plecy co najmniej do wysokości łopatek. Najważniejszym aspektem budowy oparcia jest jego odpowiednie wyprofilowanie. Krzesło posiadające uwypuklenie mniej więcej na wysokości odcinka lędźwiowo – krzyżowego jest z pewnością godne zainteresowania. Nie powinniśmy zapominać również o podłokietnikach, które dają podparcie naszym ramionom, a co za tym idzie, odciążają kręgosłup.

O regulacji, czyli dostosowaniu do potrzeb użytkownika

Idealne krzesło daje możliwość regulacji jak największej liczby elementów. Można dzięki temu dopasować je do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika. Koniecznością jest regulacja wysokości oparcia, która pozwala dostosować krzesło do każdego wzrostu. Parametr ten dotyczy szczególnie osób bardzo wysokich, które zazwyczaj mają dosyć duże kłopoty z wyborem odpowiedniego siedziska. Regulacji powinno również podlegać odchylenie oparcia. Pozwala to na zmianę pozycji w trakcie pracy. Niektóre modele krzeseł wyposażone są także w regulację głębokości siedziska, zagłówka oraz podłokietników. Dosyć istotną kwestią jest to, w którym miejscu znajduje się pokrętło regulacji. Najlepszą opcją jest umieszczenie go z boku, gdyż taka lokalizacja pozwala użytkownikowi na regulację, bez konieczności wstawania z krzesła. 

 

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *